Tre shqiptaro-hebrenj nderohen me titullin “Ambasador i Kombit”

Felicita Jakoel, Ana Çili dhe Iris Matathia u vlerësuan nga Ministria shqiptare e Diasporës


Tre përfaqësuese të komunitetit shqiptaro-hebre: Felicita Jakoel, Ana Çili  dhe Iris Matathia u vlerësuan nga Ministria shqiptare e Diasporës me titullin “Ambasador i Kombit” gjatë Samitit të Dytë të Diasporës, për kontributin e tyre në promovimin e Shqipërisë në Izrael dhe botën hebraike.

Certifikatën “Ambasador i Kombit” ua dorëzoi ministri i Diasporës, Pandeli Majko.

Felicita Jakoel është kryetarja e Shoqatës së Miqësisë Izrael Shqipëri.

Ana Çili është guidë e licencuar nga Ministria e Turizmit të Shqipërisë dhe shoqëron grupet e turistëve izraelitë.

Iris Matathia, nëna e së cilës është nga Berati, vajza e doktorit të njohur, Zino Matathia, punon në Zyrën e Statistikave të Izraelit.


Arens Duka është inxhinier punimësh civile, aktualisht në Empresas Bern Panama.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Energjia e pastër, Izraeli investon 3.4 milionë dollarë për kërkime në teknologji inovative

Autoriteti i Inovacionit në Izrael (IIA) dhe Ministria e Energjisë e Izraelit publikuan dy oferta të përbashkëta për propozime për…

SHQIPËRI

Ekonomisti hebre Josef Kantozi, “konti” që luftoi kundër Italisë në Luftën e Vlorës

Josefi e donte Vlorën dhe i çmonte vlonjatët. Është detyrë e shtetit dhe shoqërisë, është në nderin e tyre, të…

KOSOVA

Deputetja kosovare Besa Ismaili uron komunitetin hebre për festën e Yom Kippur: Paqe dhe mbarësi!

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, aktivistja njohur Besa Ismaili, uron komunitetit hebre kudo në botë dhe në Kosovë festën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të…