Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.


Hapësira ajrore izraelite u rihap sot në mëngjes pas sulmit të madh të paprecedentë të Iranit në vend, raportuan mediat lokale pas një mbylljeje të hapësirës ajrore prej shtatë orësh.

“Aeroporti Ramon në jug të vendit do të mbetet i mbyllur për momentin”, thuhet në raportet.

Ushtria izraelite tha se ka kapur 99% të predhave të lëshuara nga Irani.

“Teherani kishte nisur “mbi 300 dronë dhe raketa të llojeve të ndryshme”, tha sot zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari.

“Kërcënimi iranian përmbushi epërsinë ajrore dhe teknologjike të IDF-së, së bashku me një koalicion të fortë luftarak – i cili së bashku kapi shumicën prej tyre”, shtoi ai.

Hagari foli për një një arritje strategjike dhe shumë domethënëse. Nga 170 raketat pa pilot të lëshuara nga Irani, asnjë prej tyre nuk arriti të kalonte në territorin izraelit”.

“Dhjetra u qëlluan nga avionët luftarakë izraelitë, mbrojtja ajrore izraelite dhe sistemet e mbrojtjes ajrore dhe avionët e partnerëve tanë”, tha ai.

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

“Nga mbi 120 raketa balistike, vetëm disa kaluan në territorin izraelit, ndërsa pjesa tjetër u kap”, tha Hagari.

Këto ranë në bazën e Forcave Ajrore Nevatim, duke shkaktuar vetëm dëme të vogla në infrastrukturë.

“Sulmet ishin nisur gjithashtu nga Iraku dhe Jemeni, por nuk kishin arritur në Izrael”, tha zëdhënësi.

“Dhjetra raketa ishin hedhur nga Libani në veri të Izraelit, por askush nuk u plagos”, shtoi ai.

“Gjatë gjashtë muajve të fundit, ne kemi vepruar në koordinim të ngushtë me partnerët tanë, të udhëhequr nga CENTCOM i SHBA-së, Britania e Madhe, Franca dhe vende të tjera që operuan mbrëmë”, theksoi Hagari.

Për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani sulmoi drejtpërdrejt armikun e tij, Izraelin. Garda Revolucionare Islamike (IRGC) tha se kishte gjuajtur dhjetëra dronë dhe raketa.

Operacioni ishte një sulm hakmarrës për vrasjen e oficerëve të lartë iranianë në Siri. Më 1 prill, dy gjeneralë brigade u vranë gjatë një sulmi ajror të dyshuar izraelit në kompleksin e ambasadës së Iranit në kryeqytetin sirian, Damask. (ATSH)

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.