Miliarderi i Check Point synon ta bëjë Izraelin lider botëror në kujdesin shëndetësor

Miliarderi Marius Nacht, bashkëthemeluesi i firmës Check Point Software Technologies Ltd., ka hedhur shikimin e tij mbi teknologjinë e kujdesit shëndetësor të Izraelit.


Miliarderi Marius Nacht, bashkëthemeluesi i firmës Check Point Software Technologies Ltd., ka hedhur shikimin e tij mbi teknologjinë e kujdesit shëndetësor të Izraelit. Pasi krijoi aMoon, fondin e  kapitaleve të shkencave të jetës që investon në teknologjitë e reja shëndetësore dhe pasi pa babanë e tij të luftonte në një betejë me kancerin, ai ka themeluar një organizatë jofitimprurëse që synon ta bëjë Izraelin një udhëheqës global në hartën e kujdesit shëndetësor.

I ngritur 10 muaj më parë, Rrjeti i Shëndetit 8400 i drejtuar nga Nacht dhe bashkëthemeluesi Yair Schindel, synon të mbledhë trurin më të shndritshëm në kryqëzimin e shëndetit dhe teknologjisë për të ndihmuar Izraelin të bëhet një fuqi botërore në shkencat e jetës.

Ai shpreson se, revolucioni “medtech” (teknologjia mjekësore) do ta shndërrojë Izraelin që të ndërtojë robotët që kryejnë kirurgji në vendet në zhvillim, pilula të personalizuara të printuara në 3D dhe trajtime të fokusuara me lazer.

Shpenzimet globale të kujdesit shëndetësor parashikohet të arrijnë 9.5 trilion dollarë në vitin 2018, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe gjigantët e teknologjisë si Apple Inc., Intel Corp, Facebook dhe IBM kanë filluar të investojnë në këtë fushë, sipas firmës së të dhënave CB Insights me bazë në Nju Jork.

Marius Nacht, bashkethemelues i “Rrjeti i Shëndetit 8400”

“Teknologjia po takon kujdesin shëndetësor dhe shkencën në një mënyrë të madhe,” tha Schindel në një intervistë me “The Times of Israel” në zyrat e eMoon në Raanana, në Izraelin qendror.

Ideja është që të krijojë një rrjet prej 400 personash për 8 vjet, tha Schindel; prandaj emri i OJQ-së, 8400 (gjithashtu të kujton njësinë elitare të inteligjencës së ushtrisë elitën, legjendën 8200, , e cila ka lulëzuar shumë nga sipërmarrësit e teknologjisë së Izraelit). Schindel, i cili është bashkëthemelues dhe menaxhues i partnerëve në një kohë, ishte gjithashtu CEO i Digital Israel, i ngarkuar me përcaktimin e politikave dixhitale, dhe themelues i Maoz, një organizatë jofitimprurëse që synon të krijojë liderë izraelitë në sferën publike.

Yais Shindel, bashkethemelues i “Rrjeti i Shëndetit 8400”

 

Siguria kibernetike është një nga motorët kryesorë të rritjes së vendit, tha Schindel, dhe Izraeli vlerësohet të ketë rreth 20 për qind të investimeve private globale në teknologjitë e sigurisë në internet, sipas të dhënave të qeverisë. Nga 6,000 startupe që operojnë në Izrael, ka rreth 350-400 firma të sigurisë në internet, tha Schindel, ish-CEO i Start-up Nation Central, një organizatë jofitimprurëse që përputh startupet izraelite me investitorë.

Por ka 1,500 -1,700 firma të kujdesit shëndetësor dhe shkencave të jetës, vuri në dukje ai, dhe Izraeli njihet si një qendër kërkimore dhe zhvillimi për fillimin e industrisë mjekësore dhe bioteknolgjike. Pra, ndikimi i këtyre kompanive në Izrael ka potencialin e të qenit edhe më i madh, tha ai.

Financimi i kapitaleve izraelite në startupet e shëndetit digjital u rrit me 30 për qind vitin e kaluar, në gati 340 milionë dollarë, krahasuar me 2016, sipas të dhënave nga Start-up Nation Central.

Inovacioni izraelit është prapa pothuajse gjysmës së të ardhurave të kujdesit shëndetësor të firmës gjermane 350-vjeçare farmaceutike dhe kimike Merck, tha Kai Beckmann, drejtor ekzekutiv e materialeve të performancës në firmë, gjatë një intervistë në shkurt.

“Ne kemi pesë herë më shumë talent dhe kreativitet në industrinë e kujdesit shëndetësor që kemi në sigurinë kibernetike,” tha Schindel. Ajo që ka bërë Izraeli në këtë fushë deri tani është vetëm maja e ajsbergut. Potenciali është i madh dhe ende i pashfrytëzuar.

Programi 8400 ka rekrutuar rreth 50 vullnetarë si pjesë e grupit të parë të profesionistëve të kujdesit shëndetësor, sipërmarrësve dhe zyrtarëve qeveritarë, të cilët do të bashkojnë forcat dhe do të ndihmojnë në promovimin e industrisë.

Ideja është që këta tru të bashkohen dhe të mësojnë praktikat më të mira të ekosistemeve të jetës-shkencës në mbarë botën dhe të hartojnë boshllëqet dhe të shkatërrojnë silos: të heqin çdo pengesë rregullatore, të ndihmojnë sipërmarrësit të kapërcejnë boshllëqet kulturore kur merren me investitorë potencialë nga jashtë, dhe mbi të gjitha, ndihmojnë sipërmarrësit të ndërtojnë ura në hendekun e madh të financimit me të cilin përballen kur zhvillojnë teknologjitë e tyre.

Firmat e kujdesit shëndetësor kanë nevojë për shumë para dhe ka shumë rrezik të përfshirë në zhvillimin e një produkti mjekësor ose të drogës, e cila mund të dështojë në çdo fazë të zhvillimit të saj, nëse sprovat klinike nuk prodhojnë rezultatet e pritshme.

Në fillim të këtij viti, në takimin e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, kryeministri Benjamin Netanjahu tha se Izraeli po planifikon të krijojë një projekt 1 miliard shekel (292 milionë dollarë) për të zhvilluar, gjatë pesë viteve të ardhshme, mjekësinë digjitale të personalizuar dhe parandaluese teknologjive. Netanjahu i kërkoi firmës gjermane softuerike SAP të bashkonte forcat me Izraelin në program, thuhet në një deklaratë nga Zyra e Kryeministrit.

“Ne do të punojmë në partneritet me qeverinë për të marrë vendimet e duhura për kombin,” tha Schindel. “Potenciali për të rritur produktin kombëtar të brendshëm bruto është i madh. Rreth 10 për qind e 1.700 startupeve të kujdesit shëndetësor të Izraelit janë në fazën e vonshme të zhvillimit. Jo të gjithë do të bëhen korporata globale multi-miliardë dollarësh si Check Point ose Teva, por shumë më tepër prej tyre mund të bëhen”.

Marrë nga “Times of Israel” / Izraeli Sot/

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…