Startapi XM Cyber i ish-shefit të Mossadit grumbullon 22 mln dollarë

Programi i investimeve Nasdaq, Nasdaq Ventures, udhëhoqi një raund 22 milionë dollarë për XM Cyber me bazë në Izrael

XM Cyber, një startap i sigurisë kiberntike në internet, i bashkëthemeluar nga ish-drejtori tashmë në pension i Mossadit, Tamir Pardo, grumbulloi 22 milionë dollarësh në një raund financimi të Series A, njoftoi kompania të martën.

Raundi u drejtua nga programi i investimeve Nasdaq, Nasdaq Ventures, me pjesëmarrjen e investitorëve duke përfshirë Macquarie Capital, Our Innovation Fund LP dhe UST Global.

Raundi i çon fondet e XM Cyber ​​në 32 milionë dollarë.

E themeluar në vitin 2016, ekipi i XM Cyber ​​përfshin ish-ushtarakë, ekspertë kibernetikë në zyrat e startapit në Izrael, SHBA dhe Australi. Kompania ofron një platformë që simulon një kërcënim kibernetik dhe që vazhdimisht monitoron softuerët dhe sistemet e IT për të zbuluar shtigjet e mundshme të sulmeve.

LEXO EDHE

 

XM Cyber, në një kuptim, kryen një rrjet MRI që identifikon të gjitha shtigjet e fshehura që mund të përdoren nga sulmuesit për të anashkaluar masat tradicionale të sigurisë kibernetike, tha për “Calcalist”, CEO i XM Cyber ​​dhe bashkëthemeluesi Noam Erez.

Teknologjia e kompanisë gjeneron gjithashtu një raport automatik që detajon pikat e dobëta dhe si t’i sigurojë ato, tha ai.

XM Cyber ​​nuk zbulon klientët e saj, por thotë se ato përfshijnë institutet kryesore financiare dhe agjencitë e infrastrukturës kritike në Amerikën e Veriut, Evropë, Izrael dhe Australi. Kompania kishte klientë pagues klientët që para se të ekzistonte modaliteti i vjedhjeve ekzistuese tetë muaj më parë, tha Erez.

Kompania synon të përdorë fondet për të rritur praninë e saj globale.

Burimi: Calcalist

Lexo më shumë

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Rodkin: Marrëdhëniet e Izraelit me Shqipërinë janë të forta

Intervistë e ambasadorit izraelit, Boaz Rodkin, dhënë kryeredaktorit të “Albanian Daily News”, Genc Mlloja

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.