Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më pak se një sekondë nëse jeni të infektuar me koronavirus.


Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më pak se një sekondë nëse jeni të infektuar me koronavirus.

Pacientët shpëlajnë gojën me një kapaçkë të kripur dhe pështyjnë. Mostra më pas shqyrtohet dhe analizon nëse është në përputhje me COVID-19.

Eli Schwartz i Qendrës për Mjekësi Gjeografike dhe Sëmundjeve Tropikale në Sheba Medical Center, i cili po drejton provën, tha se ishte më e lehtë për t’u përdorur sesa tamponët që përdoren zakonisht për të zbuluar COVID-19.

“Deri më tani kemi rezultate shumë premtuese në këtë metodë të re e cila do të jetë shumë më e përshtatshme dhe shumë më e lirë”, tha ai.

Qendra tha në një provë fillestare klinike që përfshinte qindra pacientë, pajisja e re e bazuar në inteligjencën artificiale identifikoi provat e virusit në trup me një normë suksesi prej 95%.

Kompania Sheba, e vendosur pak jashtë Tel Aviv, ka bashkëpunuar me zhvilluesin e pajisjes, firmën izraelite Neësight Imaging, për të sjellë sistemin në treg.

Sakaq, kompania tha se ata janë në procesin e marrjes së miratimit të rregullatorit. Çdo provë kushton më pak se 25 cent dhe pret që pajisja përfundimisht të kushtojë më pak se 200 dollarë. /abcnews.al

Lexo më shumë

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…