Edhe Izraeli e njeh president Guaidon: Faleminderit Netanyahu!

Juan Guidado është njohur president interim i Venezuelës edhe nga SHBA-të, Kanadaja, Shqipëria dhe Kosova


Presidenti interim i Venezuelës, Juan Guaido, falënderoi Benjamin Netanyahun pas njohjes që i bëri kryeministri i Izraelit, përmes një mesazhi video.

Duke iu referuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit që u përkujtua të dielën, dita kur Netanjahu njoftoi njohjen e Guaidos, politikani venezuelian shkroi në Twitter:

“Kampi i përqendrimit në Auschwitz u çlirua 74 vjet më parë dhe sot, ashtu siç po lufton edhe vendi ynë për lirinë e tij, falënderojmë Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu për njohjen dhe mbështetjen”.

Të dielën, Netanyahu gjatë videodeklaratës së tij, tha se “Izraeli bashkohet me Shtetet e Bashkuara, Kanada, shumica e vendeve të Amerikës Latine dhe vendet në Evropë në njohjen e udhëheqjes së re në Venezuelë”.

Në Venezuelë jetojnë aktualisht rreth 6 mijë hebrenj, të cilët në të kaluarën kanë qenë objekt i disa incidenteve antisemite.

Në vitin 1999 jetonin rreth 25 mijë, por një pjesë e madhe u larguan nga vendin për shkak të politikave të ish-presidenti Hugo Chavez, i cili njihej si antisemitist.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…