(1937) “Jewish Daily Bulletin”: Qeveria shqiptare krijon Fondin Kombëtar të Hebrenjve, ja kush e drejtonte

Agjencia Hebraike e Lajmeve, përmes buletinit të saj ditor, “Jewish Daily Bulletin”, më 14 janar 1937, bën të ditur krijimin në Shqipëri të Fondit Kombëtar të Hebrenjve (Jewish National Fund), të drejtuar nga hebrenjtë me banim në Shqipëri, Menachem Yomtov dhe Isaac Cohen. Fondi u miratua me vendim të Qeverisë shqiptare të kohës, të kryesuar nga Kostaq Kota, dhe me mbështetjen e posaçme të Mbretit Zog.


Agjencia Hebraike e Lajmeve, përmes buletinit të saj ditor, “Jewish Daily Bulletin”, më 14 janar 1937, bën të ditur krijimin në Shqipëri të Fondit Kombëtar të Hebrenjve (Jewish National Fund), të drejtuar nga hebrenjtë me banim në Shqipëri, Menachem Yomtov dhe Isaac Cohen.

“Tiranë, Shqipërim 13 janar (JTA) –  Aktivitetet sioniste u lançuan në këtë vend për herë të parë sot kur krijimi i një komiteti të Fondit Kombëtar të Hebrenjve u autorizua nga Qeveria. Komiteti udhëhiqet nga dy kolonët më të vjetër hebrenj të Shqipërisë, Menachem Yomtov dhe Isaac Cohen”, thuhet në lajmin e “Jewish Daily Bulletin”.

Fondi u miratua me vendim të Qeverisë shqiptare të kohës, të kryesuar nga Kostaq (Koço) Kota (kryeministër), dhe me mbështetjen e posaçme të Mbretit Zog.

Kryeministri Kostaq (Koço) Kota dhe Mbreti Zog I

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Koloneli izraelit, Golan Vach: Po bëjmë gjithçka për ju, 90% e objekteve janë të riparueshme

Koloneli izraelit, Golan Vach, po drejton grupin e tij të inxhinierëve në zonat e prekura nga tërmeti ku është shpallur…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…