Hillel Fuld: Keni para? Ja si mund të investoni në kompanitë dhe startapet izraelite

“Unë kam para dhe dua t’i përdor për të investuar në ndërmarrjet izraelite. Si mund të gjej startape interesante për të investuar? ” Këshilla nga bloger i njohur izraelit, Hillel Fuld, këshilltar strategjik i shumë kompanive në Izrael.


Nga Hillel Fuld

“Unë kam para dhe dua t’i përdor për të investuar në ndërmarrjet izraelite. Si mund të gjej startape interesante për të investuar? ”
E marr këtë pyetje mjaft shpesh. Sapo e kuptova dy minuta më parë. Prandaj është edhe ky postim.

Ja çfarë duhet të bësh.

1- Përcaktoni filozofinë tuaj të investimeve. Në cilët sektorë dëshironi të investoni? Në cilët sektorë NUK dëshironi të investoni? (Për shembull, Chemi.Peres më tha një herë se nuk do të investojë në diçka që mund të vrasë dikë!) Çfarë madhësie kontrollon?

Para se të kërkoni për kompani, kuptoni se çfarë dëshironi dhe sa i madh është një rrezik që jeni i gatshëm të ndërmerrni. Natyrisht, sa më herët të jetë kompania, aq më i lartë është rreziku.

2- Pasi të keni zeruar hapësirën, skenën dhe çdo kriter tjetër (Një investitor kryesor, një themelues me histori, etj.), Tani është koha të filloni marrëveshjet e skautizmit.

3- Për të gjetur marrëveshje interesante të teknologjisë izraelite, keni disa burime në dispozicionin tuaj. Vendi i parë që unë do të shikoj është shtypi i teknologjisë. Kush po bën tituj? Për shembull, kontrolloni TechCrunch dhe kërkoni fjalën “Izrael”. Ju gjithashtu mund të përdorni Google dhe të kërkoni në “Israel tech” dhe të zgjidhni “News”.

Ekziston edhe Start-Up Nation Central Finder, i cili mund t’ju ndihmojë të identifikoni kompanitë bazuar në kriteret e kërkimit tuaj.
Së fundmi, ka shumë njerëz që janë burime të mahnitshme të informacionit në lidhje me teknologjinë izraelite. Nir Ben Yona Shein është një prej tyre. Ndiqe ate. Këtu ose në Twitter (@Niron).

Unë gjithashtu ndaj shumë përmbajtje në lidhje me teknologjinë izraelite, por nëse jeni duke e lexuar këtë, tashmë e keni ditur atë. Kolona ime Jpost është një burim i mirë i caktuar për kompanitë me ndikim izraelit.

4- Pasi të keni gjetur kompani që ju entuziazmojnë dhe në të cilat dëshironi të investoni, tani fillon kërkimi. Filloni me faqen e tyre. Lexoni rreth tyre. Pastaj bëni një kërkim në Google për të parë se çfarë mund të gjeni. Pastaj shikoni nëse jeni i lidhur me ndonjë nga punonjësit në LinkedIn. Te arrish. Gjeni se si është kultura e kompanisë, si është ekipi i menaxhimit, dhe në përgjithësi, çdo dhe të gjithë informacionin që personi është i gatshëm të ndajë.

5- Nëse jeni akoma të ngazëllyer për kompaninë, mos u dërgoni me email me të ftohtë. Gjeni dikë që mund t’ju prezantojë. Nëse e njoh kompaninë, jam i lumtur t’ju lidh.

6- Nëse dëshironi një mendim të dytë, mos ngurroni të më pyesni se çfarë mendoj për kompaninë. Nëse i njoh, do të merrni një përgjigje të sinqertë për: “A duhet të investoj apo jo?”

7- Pastaj fillojnë negociatat. Merrni parasysh, izraelitët negociojnë shumë ndryshe sesa amerikanët. Si është kjo për nënvlerësimin e shekullit? 😂

Ok, mendoj se është një fillim i mirë. Paç fat!

Investimi në teknologjinë izraelite ka shumë të ngjarë të jetë gjëja më e zgjuar që keni bërë ndonjëherë. 💪🏼

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…