Tova Ringer, 91-vjeçarja kurorëzohet “Miss Holocaust Survivor”

Në Haifa të Izraelit u zhvillua shfaqja e bukurisë me gratë që pësuan tmerret e gjenocidit nazist


Një stërgjyshe 93-vjeçare u kurorëzua të dielën, “Miss Holocaust Survivor” (Miss e Mbijetuara e Holokaustit), në një shfaqje vjetore të bukurisë izraelite të dizajnuara për të vënë një buzëqeshje në gratë që pësuan tmerret e gjenocidit nazist.

Një duzinë garues me kujdes e kaluan në pasarelë – herë pas here ndihmuar nga të tjerë – në qytetin e Haifës, me flokë të veshur, me make-up dhe veshjet të qëndisura, shkruan gazeta izraelite “Haaretz”.

Disa gjenerata të të afërmve, së bashku me të dashurit, brohoritnin dhe fotografonin, duke nënvizuar mesazhin e organizatorëve se konkursi i jep glamur dhe nderit për kohën e rinisë, e cila iu vodh në Evropën e kohës së luftës, por që vazhduan të ndërtonin jetë të reja për veten e tyre në Izrael.

“Unë nuk do të besoja se në moshën time do të isha një bukuroshe,” tha “Miss”-i i ri Holokaustit, Tova Ringer (e lindur në Poloni), e cila humbi prindërit e saj, katër motra dhe një gjyshe në kampin e vdekjes në Aushvic.

Konkurrentet e tjerë përfshinin një gjinekologe dhe teknike të gazit, të dyja 81 vjeç dhe dy autore të kujtimeve të Holokaustit. Më i reja, 74-vjeçare, ende punon si mësues, pavarësisht nga shkaktarët e pneumonisë që ajo vuajti si fëmijë në Rumani.

 

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike