Tova Ringer, 91-vjeçarja kurorëzohet “Miss Holocaust Survivor”

Në Haifa të Izraelit u zhvillua shfaqja e bukurisë me gratë që pësuan tmerret e gjenocidit nazist


Një stërgjyshe 93-vjeçare u kurorëzua të dielën, “Miss Holocaust Survivor” (Miss e Mbijetuara e Holokaustit), në një shfaqje vjetore të bukurisë izraelite të dizajnuara për të vënë një buzëqeshje në gratë që pësuan tmerret e gjenocidit nazist.

Një duzinë garues me kujdes e kaluan në pasarelë – herë pas here ndihmuar nga të tjerë – në qytetin e Haifës, me flokë të veshur, me make-up dhe veshjet të qëndisura, shkruan gazeta izraelite “Haaretz”.

Disa gjenerata të të afërmve, së bashku me të dashurit, brohoritnin dhe fotografonin, duke nënvizuar mesazhin e organizatorëve se konkursi i jep glamur dhe nderit për kohën e rinisë, e cila iu vodh në Evropën e kohës së luftës, por që vazhduan të ndërtonin jetë të reja për veten e tyre në Izrael.

“Unë nuk do të besoja se në moshën time do të isha një bukuroshe,” tha “Miss”-i i ri Holokaustit, Tova Ringer (e lindur në Poloni), e cila humbi prindërit e saj, katër motra dhe një gjyshe në kampin e vdekjes në Aushvic.

Konkurrentet e tjerë përfshinin një gjinekologe dhe teknike të gazit, të dyja 81 vjeç dhe dy autore të kujtimeve të Holokaustit. Më i reja, 74-vjeçare, ende punon si mësues, pavarësisht nga shkaktarët e pneumonisë që ajo vuajti si fëmijë në Rumani.

 

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.