Arrestohen katër anëtarë të Hamasit, planifikonin sulme ndaj institucioneve hebraike në Evropë

Tre të dyshuar u arrestuan në Berlin dhe një tjetër në Holandë


Prokurorët gjermanë njoftuan se katër anëtarë të Hamasit janë arrestuar nën dyshimin se po planifikonin sulme ndaj institucioneve hebraike në Evropë.

Tre të dyshuar u arrestuan në Berlin dhe një tjetër në Holandë, por është e paqartë nëse arrestimi në këtë të fundit është i njëjti i raportuar nga autoritetet daneze më herët gjatë ditës së sotme.

Policia në Danimarkë deklaroi këtë mëngjes se tre arrestime u bënë në Danimarkë dhe një në Holandë për një komplot të dyshuar terrorist, pa deklaruar motivet apo lidhjet e të dyshuarve. Izraeli pretendoi se ata “po vepronin në emër të Hamasit”.

Sipas Sky News, në një deklaratë për arrestimet, ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann tha se sulmet ndaj hebrenjve ishin shtuar në Gjermani që nga shpërthimi i luftës.

“Prandaj ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që hebrenjtë në vendin tonë të mos kenë frikë përsëri për sigurinë e tyre”, u shpreh ai.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.